TOPlist TOPlist TOPlist

Obyvatelé Znojemska se dočkali kvalitnější vody

 

19.12.2014 (znojmocity.cz) Kvalitnější pitná voda začíná v těchto dnech proudit z kohoutků u více než padesáti tisíc obyvatel a firem na Znojemsku. Do zkušebního byla totiž po rozsáhlé rekonstrukci uvedena úpravna vody ve Znojmě. Rekonstrukce trvala zhruba rok a půl občané se museli potýkat s občasnými přerušeními dodávky vody i s rozkopanými ulicemi nejen ve Znojmě.

 
 
„Chtěl bych proto poděkovat všem občanům za jejich trpělivost a pochopení. Odměnou jim je kvalitnější a lepší pitná voda,“říká starosta Znojma Vlastimil Gabrhel, který je zároveň předsedou svazku Vodovody a kanalizace Znojemsko, jenž byl investorem akce.

Úpravna vody byla pětačtyřicet let v nepřetržitém provozu bez výraznějších zásahů do stavební a technologické části. Vodovodní řady byly staré i sto let. Znojemsko se proto trápila kvalita pitné vody, zejména co se týče trichlormethanu. Objevoval se také zápach po chloru nebo zvýšený obsah železa. Kvůli špatnému technickému stavu úpravny vody byly ohroženy také dodávky vody pro lidi ve Znojmě a okolí.

Rekonstrukce úpravny vody, osmi vodojemů, nových šesti kilometrů vodovodní sítě a opravy dalších více jak pěti kilometrů stávajícího vodovodu začaly v dubnu loňského roku. Stála téměř 450 milionů korun, 85 % této částky činila dotace Evropské unie. V listopadu letošního roku byla stavba uvedena do zkušebního provozu. Ten potrvá rok. Během něj bude možné porovnat přínos technických a stavebních řešení v praxi.

V souvislosti s dotací na rekonstrukci úpravny vody od ledna mírně stoupne cena za vodné a stočné. Původní závazek při přijetí dotace, aby ceny rostly meziročně o pět procent nad úroveň inflace, se podařilo vyjednáváním snížit na úroveň dvou procent nad inflaci. Na Znojemsku se tak cena vodného a stočného zvýší o necelé tři koruny na 83,34 Kč za kubík.

 

znojmo voda