TOPlist TOPlist TOPlist

U Želivky vyroste vodní království

18.12.2014 (Zákaznický magazín skupiny Veolia ČR 12/2014) Již v létě příštího roku budete moci navštívit nové moderní ekologické středisko Vodní dům s interaktivní expozicí, která bude návštěvníkům představovat dvě tváře vody: vodu jako nezbytnou podmínku života – nenahraditelnou surovinu – a vodu jako biotop pro rostliny a živočichy. Vodní nádrž Švihov – Želivka, u které bude Vodní dům stát, je začleněna do evropské soustavy chráněných území Natura 2000 a právě druhy vázané na vodní nádrž a její okolí budou ve Vodním domě představeny.

Kromě expozice uvnitř domu si budou moci návštěvníci hrát s vodou i venku – v jeho atriu budou pro děti i dospělé připraveny vodní herní prvky. Přilehlým venkovním areálem je pak podél expoziční nádrže, mokřadu či skalky z typické místní rostliny hadce provede naučná stezka. Uvidíte tu také vzácnou rostlinu, kuřičku hadcovou.

Vstup do Vodního domu bude impozantní. Povede zhruba devítimetrovým tunelem, po jehož stěnách bude stékat voda. Je zmenšenou kopií štolového přivaděče, kterým teče pitná voda z úpravny vody Želivka do Prahy. Uvnitř domu pak návštěvníci najdou několik akvárií a budou moci nahlížet přes masivní skleněnou stěnu do velké vodní nádrže o ploše 900 m2 s objemem 1 500 m3 . V nádrži i akváriích se budou prohánět jak kapři, sumci, štiky a další ryby, tak i drobní vodní živočichové nebo hmyz.

Vodní dům vzniká s výraznou podporou evropských dotací. Partnerem domu je i společnost Veolia a Povodí Vltavy, s. p. Dům bude provozovat Český svaz ochránců přírody Vlašim.

Dům najdete za obcí Hulice, nedaleko Zruče nad Sázavou. 

Redakčně upraveno.