TOPlist TOPlist TOPlist

Fukušima: TEPCO plánuje vypouštět vyčištěnou vodu do moře

Ve středu 17. března zasáhlo Fukušimu zemětřesení o síle 7,3 stupně. Po vyšetřování společnost TEPCO uvedla, že v jaderné elektrárně, která je v procesu vyřazování z provozu, nebyly zjištěny žádné abnormality. Minulý týden představila tokijská elektrárenská společnost TEPCO své plány na vypouštění vyčištěné a zředěné vody do japonského moře. V nádržích v jaderném areálu ve Fukušimě je nyní uloženo téměř 1,3 milionu metrů krychlových vyčištěné vody. 

Pokud nedojde k poškození nádrží v důsledku tohoto nového zemětřesení, záměr vypouštět upravenou vodu se nemění. Nádrže jsou naštěstí postaveny vysoko nad hladinou moře a při jejich stavbě se s možným zemětřesením vždy počítalo. Před vypouštěním vody z nádrží budou pomocí pokročilého systému zpracování kapalin (Advanced Liquid Processing System - ALPS) odstraněny různé radioaktivní materiály s výjimkou tritia. Tritium je příliš podobné vodě, než aby se dalo účinně oddělit. Po této úpravě bude voda před vypuštěním stokrát zředěna mořskou vodou. 

Tisková zpráva 

Postup vysvětlil Junichi Matsumoto, vedoucí pracovník společnosti TEPCO pro nakládání s upravenou vodou ALPS, na tiskové konferenci, kterou uspořádala nizozemská japanoložka Ingrid Houtkooperová a japonské ministerstvo zahraničních věcí. Zúčastnil se jí také technický poradce Lars Roobol z Národního institutu pro veřejné zdraví a životní prostředí (RIVM).  

Licence 

Společnost TEPCO nyní čeká na souhlas japonských úřadů, aby mohla začít vypouštět vyčištěnou a naředěnou vodu. Stále narůstající množství kontaminované vody vyvolává obavy již od roku 2011, kdy zemětřesení a tsunami poškodily jadernou elektrárnu ve Fukušimě. Za posledních 11 let bylo vybudováno více než tisíc nádrží na vodu, do kterých se ukládá veškerá chladicí, dešťová a podzemní voda. 

Technologie úpravy

ALPS je kombinací různých metod úpravy. Radioaktivní látky jsou absorbovány adsorpčními věžemi naplněnými aktivním uhlím a iontoměničem.  Odpadní voda nejprve prochází zařízením na adsorpci cesia, které odstraňuje cesium a stroncium. Poté, co projde procesem odsolování, se část vyčištěné vody znovu používá jako chladicí. Radionuklidy, které zůstanou po úpravě ALPS, se skladují v jaderné elektrárně za betonovými stěnami. Existují tři zařízení ALPS s maximální denní kapacitou úpravy systému 2000 tun. V současné době je 32 % celkového množství vody upraveno systémem ALPS a připraveno k naředění a vypuštění do moře.

Snížení množství kontaminované vody 

Množství kontaminované vody se do dnešního dne stále hromadí. Po katastrofě byla přijata opatření ke snížení množství kontaminované vody na jednu třetinu, ale vzhledem k obtížným okolnostem nebylo možné nárůst zastavit. "V roce 2025 plánujeme snížit množství odpadní vody ze 150 metrů krychlových denně na 100 metrů krychlových denně. TEPCO opravuje střechu, aby se do budov nedostávala další dešťová voda. A také betonujeme okolí, aby dešťová voda nemohla prosakovat do podzemí. Potřebujeme prostor, abychom snížili riziko většího množství nebezpečných radionuklidů," uvádí Matsumoto. 

Žádné riziko pro lidi 

Nizozemští odborníci Simon van Dullemen a Govert de With oba uvedli, že voda, kterou bude TEPCO vypouštět, nezpůsobí vážné problémy pro životní prostředí ani u lidí. "Tritium není pro člověka relevantní," uvedl Govert de With. Vysvětlil, že stroncium je nebezpečnější, protože tato látka se hromadí v kostech. Kvůli zajištění bezpečnosti pro lidi není dovoleno lovit ryby v bezprostředním okolí výpustního tunelu.